Точки и пари. FINA Световна купа

Точки и пари. FINA Световна купа
User Rating: 0 (0 votes)

Състезанията по плуване под шапката на Фина, наречени ФИНА СВЕТОВНА КУПА (ФСК) се провеждат всяка година в няколко различни държави, на 25-метров басейн. Към момента градовете домакини на ФСК са: Айндховен (Холандия), Берлин (Германия), Москва (Русия), Дубай (ОАЕ), Доха (Катар), Сингапур (Сингапур), Токио (Япония) и Пекин (Китай).

Календарът на състезанията през тази година е както следва:

Айндховен (Холандия)
Берлин (Германия)
Москва (Русия)
Дубай (ОАЕ)
Доха (Катар)
Сингапур (Сингапур)
Токио (Япония)
Пекин (Китай)

7 – 8 август

10 – 11 август

12 – 13 октомври

17 – 18 октомври

20 – 21 октомври

5 – 6 ноември

9 – 10 ноември

13-14 ноември

Осемте кръга са групиране в три отделни групи:

група ЕВРОПА – включва състезанията в Айндховен и Берлин

група СРЕДЕН ИЗТОК – включва състезанията в Москва, Дубай и Доха

група АЗИЯ – включва състезанията в Сингапур, Токио и Пекин

В състезателната програма са включени 34 индивидуални дисциплини:

свободен стил – 50, 100, 200, 400, 800 (жени), 1500 (мъже)

бътерфлай – 50, 100, 200

гръб – 50, 100, 200

бруст – 50, 100, 200

съчетано плуване – 100, 200, 400

Всяка индивидуална дисциплина, освен с медал, се награждава и с парична награда, както следва:

1 място – 1500 щатски долара

2 място – 1000 щатски долара

3 място – 500 щатски долара

В случай на равенство парите се разделят между състезателите както следва:

при две първи места1 002 щатски долара

при три първи места2 002 щатски долара

при две втори места3 002 щатски долара

при три втори места4 002 щатски долара

при две трети места5 щатски долара

при три трети места6 щатски долара

Общият награден фонд за всяко състезание е 102 000 щатски долара по 3000 долара за всяка една от 34-те индивидуални дисциплини.

Всяка индивидуална дисциплина, също се оценява с точки които участват в определяне на първенците в по нататъшните класирания:

1 място – 12 точки

2 място – 9 точки

3 място – 6 точки

 В случай на равенство точките се получават като средноаритметично от точките които се полагат за съответното място, така че общият сбор от точките на първите 3 места да бъде 27 точки. При две първи места по 10,5 т., при две втори по 7,5 т., при три втори по 5 т., при две трети по 3 т., при три трети по 2 т. и т.н. Сумата от спечелените точки от индивидуални дисциплини са наречени ТОЧКИ ОТ МЕСТА (R-ranking points) и са означени символно с буквата R.

За всеки етап на световната купа (8 кръга) се определят трите най-добри постижения, отделно за мъжете и жените, според точковата таблица на ФИНА. За тези си постижения тримата най-добри състезатели получават точки наречени ТОЧКИ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ (P-performans points) означени символно с буквата P.

Начислените бонус точки са еднократно за всеки отделен кръг на Световната купа, както следва:

1 място – 24 точки

2 място – 18 точки

3 място – 12 точки

Третият начин при който състезателите получават точки е в случай на поставяне на световен рекорд.

Всеки световен рекорд получава бонификация от 20 точки за състезателя, а в случай на изравняване на световен рекорд се полагат 10 точки. Тези точки се включват към ТОЧКИТЕ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ.

Изчисляване на комплексния победител става чрез сумиране на ТОЧКИТЕ ОТ МЕСТА с ТОЧКИТЕ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ за всичките осем етапа на световната купа.

Освен това се правят и комплексни победители (първите шестима) за отделните ГРУПИ (Европа, Среден изток, Азия) от Световната купа. Класирането се извършва отново чрез събиране на двата вида точки, тези от места и тези за представяне.

Определяне на класирането за всяка отделна ГРУПА на ФСК.

В случай на равенство на точките за да бъде определен състезателя, който ще се класира на предно място се процедира по следният начин:

1) по напред се класира състезателят поставил световен рекорд

2) ако и двамата са поставили световни рекорди по напред се класира този, който е получил повече ТОЧКИ ПО ФИНА за постижението си

3) при липса на световни рекорди, по-напред се класира състезателят с повече ТОЧКИ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ

4) ако и точките за представяне са равни, по-напред се класира състезателят с повече ТОЧКИ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ, в който и да е от етапите на отделната ГРУПА (Европа, Азия, Изток).

Пример: състезател А и състезател Б са събрали общо по 30 точки от състезанията в група ЕВРОПА (Айндховен и Берлин). Имат равен брой точки за представяне отново по 30 т. Състезател А е спечелил 17 Точки за представяне в Анйдховен и 13 точки за представяне в Берлин, а състезател Б – 18 точки за представяне в Айндховен и 12 точки в Берлин. Според правилото 4) по напред ще бъде класиран състезател Б, тъй като е събрал повече точки в един отделен етап на ГРУПА ЕВРОПА, а именно 18 т.

Не е изяснен случая как се процедира, ако най-големите им точки са равни (например: състезател А – 14 и 16 т, състезател Б – 16 и 14 т.), но вариантите за разсъждения са, че се гледат вторите най-добри точки (ГРУПИ ИЗТОК и АЗИЯ включват по три състезания), а втората възможност е че в този случай се класират на равни места.

Първите шестима, мъже и жени, във всяка една от трите групи се награждават с парични награди, съответно:
ГРУПА ЕВРОПА
ГРУПА ИЗТОК
ГРУПА АЗИЯ
1 място

40 000 щ.д.

1 място

50 000 щ.д.

1 място

50 000 щ.д.

2 място

25 000 щ.д.

2 място

35 000 щ.д.

2 място

35 000 щ.д.

3 място

15 000 щ.д.

3 място

30 000 щ.д.

3 място

30 000 щ.д.

4 място

8 000 щ.д.

4 място

20 000 щ.д.

4 място

20 000 щ.д.

5 място

7 000 щ.д.

5 място

10 000 щ.д.

5 място

10 000 щ.д.

6 място

5 000 щ.д.

6 място

8 000 щ.д.

6 място

8 000 щ.д.

общо

100 000 щ.д.

общо

153 000 щ.д.

общо

153 000 щ.д.

общо *2

200 000 щ.д.

общо *2

306 000 щ.д.

общо *2

306 000 щ.д.

Спечелилите наградния фонд за ГРУПА ЕВРОПА от първо към шесто място, са както следва:
  • мъже – Чад льо Клос, Владимир Морозов, Даниел Гюрта, Роланд Шуман, Конър Дуайър и Кенет То.
  • жени – Катинка Хошу, Мирея Белмонте, Раноми Кромовиджоджо, Лорън Бойл, Емили Сибом и Жанет Отесен.

 

Временно комплексно класиране и начин на изчисления според официалния източник:
Източник: официален сайт на FINA
*R: Rankings Points – Based on medals
*P: Performance Points – Based on times

 

#
Athlete

NF

NED

GER

RUS

UAE

QAT

SIN

JPN

CHN

TOTAL

R

P

R

P

R

P

R

P

R

P

R

P

R

P

R

P

*

1

HOSSZU Katinka

HUN

57

104

57

64

90

12

78

12

81

24

579

2

BELMONTE Mireia

ESP

15

24

58

33

39

18

187

3

ATKINSON Alia

JAM

30

27

21

33

24

27

12

174

4

ZEVINA Daryna

UKR

12 12 42 42 33 18

159

5

KROMOWIDJOJO Ranomi

NED

24

38

24

24

24

134

6

OTTESEN Jeanette

DEN

36 21 36

129

7

SEEBOHM Emily

AUS

33

30

42

105

8

EFIMOVA Yulia

RUS

21 18 33 30

102

9

COSTA Melanie

ESP

9 12 18 27 27

93

10

SJOESTROEM Sarah

SWE

21

6

60

87

11

MEILUTYTE Ruta

LTU

36

44

80

12

BOYLE Lauren

NZL

24

12

18

12

66

13 HEEMSKERK Femke

NED

21 18 18

57

14

PEDERSEN Rikke

DEN

21

33

54

15 AKASE Sayaka

JPN

18 12 21

51

16

TERAKAWA Aya

JPN

24

24

48

16

TAO Li

SIN

9

15

15

9

48

18

ALLEN Sophie

GBR

18

9

18

45

19

URBANCZYK Aleksandra

POL

9

9

12

12

42

20

BRANDT Dorothea

GER

15

15

9

39

21

OTSUKA Miyu

JPN

9

12

15

36

22

JAKABOS Zsuzsanna

HUN

15

18

33

23

GANDY Ellen

AUS

15

15

30

24

DEKKER Inge

NED

6

9

6

6

27

24

NIJHUIS Moniek

NED

15

6

6

27

24

SAVARD Katerine

CAN

9

18

27

27

WATANABE Kanako

JPN

6

18

24

27

HOCKING Belinda

AUS

15

9

24

29

VERRASZTO Evelyn

HUN

6

6

6

18

29

KANETO Rie

JPN

9

9

18

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>